تبلیغات
طیبین - نامه امام سجاد (ع) به محمدبن مسلم...

طیبین


محمد بن مسلم معروف به ((زهرى )) از علما و پارسایان ظاهرالصلاح بود و همچون حسن بصرى ، ظاهرى خوش و باطنى تیره داشت ، به گونه اى كه از علماى دربار امویان شده بود و طاغوتهاى اموى براى فریب دادن مردم از وجود او سوء استفاده مى كردند.

در ادامه مطلب بخوانید

امام سجاد (ع ) نامه مفصلى براى او نوشت ، و در ضمن نامه او را موعظه و امر به معروف و نهى از منكر كرد و او را از پیوستن به دربار ستمگران برحذر داشت ، از فرازهاى این نامه تاریخى است : ...رفت و آمد و تماس تو با طاغوتیان ، معنایش امضاء كردن اعمال آنهاست ، و او را به روش خود دلگرم تر و جرى تر مى نماید...با این دعوتها كه از تو مى كنند مى خواهند تو را مانند قطب آسیا، محور ستمگریهاى خود قرار دهند، و ستمكاریها را بر گرد وجود تو بگردانند و تو را پب اهداف شوم خود، و نردبان گمراهیهاى خویش ، و مبلغ كژیهاى خود سازند، و به همان راهى بیندازند كه خود مى روند، (هشیار باش كه ) مى خواهند با وجود تو (در دربار) علماى راستین را در نظر مردم ، مشكوك سازند و دلهاى عوام را به سوى خود جذب نمایند...
این عالم دین فروخته ! كارى كه به دست تو مى كنند، از عهده مخصوصترین وزیران ، و نیرومندترین همكارانشان بر نمى آید، تو بر خرابكاریهاى آنان سرپوش مى نهى ، و خاص و عام را به دربارشان متوجه مى سازى ...تو با كسى (خدائى ) طرفى ، كه از كارت آگاه است ، و مراقب تو است ، و غافل از تو نیست ، آماده باش كه سفرى طولانى نزدیك شده ، گناهت را علاج كن كه جانت سخت بیمار گشته ، مپندار كه من قصد سرزنش تو را دارم ، من مى خواهم تو را متوجه سازم كه خداوند مى فرماید((تذكر بده كه پند و موعظه به حال مؤمنان سود بخشد))...
چرا از این خواب (خرگوشى ) بیدار نمى شوى ؟ آیا این است حقشناسى ؟ كه خداوند به تو علم و شناخت بدهد و حجتهایش را بر تو تمام نماید ولى تو آب به آسیاى دشمن بریزى ؟!
بسیار ترس آن را دارم كه تو از آن كسانى باشى كه خداوند در مورد آنها مى فرماید:
اضاعوا الصلوة واتبعوا الشهوات فسوف یلقون غیا.: ((نماز را ضایع كردند، و به دنبال هوسهاى نفسانى رفتند و بزودى به (كیفر) گمراهى خود مى رسند))(سوره مریم آیه 59).
خداوند مسئولیت قرآن را به دوش تو نهاد، و علم آن را به تو سپرد اما تو تباهش كردى ، شكر و سپاس خداوندى را كه ما را به آن بلاهائى كه تو دستخوش آن هستى ، گرفتار نساخت - والسلام .
عجیب اینكه ((زهرى )) این عالم دربارى در بیدادگاه بنى امیه ، مردى را مجازات كرد، آن مرد جان سپرد، زهرى از ترسش فرار كرد (و به دنیاى خود نیز نرسید).
نقل شده وقتى كه او در اطاق مطالعه اش مى نشست ، كتابهایش را در اطرافش پهن مى كرد و آنچنان غرق در مطالعه مى شد كه از همه جا بى خبر مى ماند، روزى همسرش عصبانى شد و به او گفت((سوگند به خدا این كتابها براى من ناگوارتر از سه هوو است .
آرى دانشمندی كه این چنین بود، منحرف شد و بجاى اینكه در صراط مستقیم و خط امام حق ، گام بردارد، همه عمرش را تباه ساخت و در حالى كه سر به سراى طاغوتیان سپرده بود جان باخت (پناه به خدا).


نوشته شده در جمعه 6 اردیبهشت 1392ساعت 03:13 ب.ظ توسط امیر حسین ذاکری| نظرات ()
طبقه بندی: تلنگر دینی-مذهبی فرهنگی 
برچسب ها: امام سجاد(ع) تلنگر علما

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Night Skin