تبلیغات
طیبین - مقام رضا

طیبین

26/6/93 مزار شهدای گمنام، اقای عبدی، ساعت 10 ، با تشکر از آقای زحمتی

وقتی که میگوییم مقام یعنی رسیدنی است؛ باید به این جایگاه برسیم.  جایگاهی که بنده راضی به رضای خداییست که روزی ده اوست، خیر خواه اوست، هر خیری به بنده میرسد از طرف اوست، خدایی که خودش شخصا با عظمت و کبریائی اش ولایت او را بدست گرفته و خدای که ... .

·        امام صادق علیه السلام میفرمایند:  ان الله بعدله و حکمته و علمه جعل الروح و الفرح فی الیقین و الرضا.

یعنی خدای متعال با عدل و حکمت و علمش شادی و شادابی را در یقین و رضا قرار داده است.

اما فرق حکمت و علم چیست؟ عدل و حکمت و علم یعنی چه؟

 

به طور مثال ما پدری داریم که بسیار مهربان است و دلسوز ولی نسبت به کار فرزندش علم ندارد. گاهی فردی دانشمند داریم ولی انسان نامهربان و ظالمی است. اما گاهی مهربانی و علم و حکمت - که چیزی فراتر از علم است - در یک فرد جمع میشود.  خدای کریم نهایت مهربانی است و نهایت علم و نهایت ریزبینی و حکمت را داراست. او میفرماید که من طراوت و ارامش را را در یقین و رضا قرار دادم.

·        ان اعلم الناس بالله ارضاهم بقضاءالله

طرف به دکتر چرا نمیگه! هرچی میگه گوش میکنه. اگه چرا بگه یعنی به دکتر شک داره...

خدا هم میفرماید هیچ چیز برای من بهتر از توکل و رضای بنده ام نیست.  هیچ چیز بهتر از این نیست که بنده ام غر نزنه؛ چرا نگه. مثل امام حسین ع که تو نهایت سختی، عاشقانه می گفت الهی رضاً بقضائک ... .

·        خوب شد نشد!

چقدر تا حالا گفتیم خوب شد نشد؟! یعنی چی؟ یعنی خودمون الآن از ناراحت شدن چند روز پیشمون خوشحال میشیم و میگیم خوب شد نشد. خدا هم میگه ( عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم و عسی ان تحبوا شیئا و هو شر لکم. ) یعنی خیلی موقع ها فکر میکنی فلان کار برات خوبه درصورتی که برای تو شر بحساب میآید و ... .

صبر کردن یعنی تسلیم بودن جسم آدم ولی رضایت یعنی اینکه خدایا قلبم هم تسلیم توإ . تسلیم تسلیم!

آدم پسر حشمت فردوس رو میبینه حال میکنه. هرچی باباش میگه سخت و آسون میگه چشم.

گاهی کارگرهای ساده رو آدم میبینه راضیِ راضی. کارش رو خوب انجام میده دلش هم آرومِ آروم...

·        خوبه که تمرین کنیم. 5 تا داستان بلد باشیم راجع به راضی بودن بنده های خوب خدا به قضاء خدا.  بخونیم و تمرین کنیم و به بقیه هم بگیم ؛ ان شاءالله تو ما هم تأثیر میذاره . میگن وقتی میخوان معتادی رو ترک بدن اول یه لیوان بهش تریاک میدن. بعدی یه مقدار آب اضافه میکنن.بعد بیشتر و بیشتر نهایتا بهش یه لیوان آب میدن! آروم آروم ترک میکنه . ما هم آروم آروم بنده میشیم.

·        پس اگه دنبال ارامش و شادابی هستیم باید کار را به صاحبش بسپریم.  میگفتن اسب طرف فرار کرد. مردم گفتند چه بد شد. فردا صبح اسب با یه گله اسب وحشی برگشت. گفتن چه خوب. فردا پسر اون مرد از اسب افتاد و پاش شکست گفتند چه بد. فرداش از طرف حاکم اومدن فرد رو ببرن سربازی دیدن پاش شکسته معافش کردن مردم گفتن. نه دیگه! نمیدونستن چه بگن.

·        ان رضائی فی رضاک بقضائی

رضایت من در رضای تو به قضای من است.

·        گاهی واقعا باید سپرد کارها را به روزگار. اگه داستان نویس عالم خداست خودش میداند که چطور یوسف را از کنعان بطور طبیعی به عزیزی مصر برساند. ما هم اگر کار خودمان را انجام دهیم و راضی باشیم به داستان نویسی خدا به رازق بودن خدا به کبریائی خدا ... کارهامون به احسن وجه پیش خواد رفت.

عالم همش آیت خداست. برگ و درخت و ... . شتری داشت فرار میشد. شتری داشت فرار میکرد. حضرت یوسف گفت این مأمور خداست. اگر با دید توحیدی نگاه کنیم و راضی و مومن به خدا باشیم همه چیز را نشان خدای متعال میبنیم.


نوشته شده در یکشنبه 23 شهریور 1393ساعت 04:25 ب.ظ توسط رضا رضاپور| نظرات ()
طبقه بندی: دینی-مذهبی سبک زندگی 

مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ
By Ashoora.ir & Night Skin